Koža, kosa, noktiLepota

Maske za kožu ~ kako odabrati pravu masku?

Mnoge žene uključuju maske za lice u svoju svakodnevnu rutinu. Danas se mogu naći razne maske koje pomažu u održavanju lepote i zdravlja kože. Raspon je veliki i mogućnosti su mnogobrojne, od maski za hidrataciju kože, pa sve do onih koje pomažu pri tretiranju bubuljica. Često se kombinuju sa drugim proizvodima za negu lica zarad najboljih rezultata, i mogu varirati od maski u tubicama, koje se nanose direktno prstima na kožu, do već formiranih maski u vidu tkanina obogaćenih hranjivim materijama.

Ali, kako izabrati dobru i delotvornu masku za Vaš tip kože i kako naći baš onu koja Vam može pomoći pri rešavanju tamnih podočnjaka, bubuljica, neujednačenosti tena ili crvenila? U ovom članku možete saznati kako da pronađete idealnu masku za Vas, bila ona kupovna ili napravljena od prirodnih sastojaka kod kuće.

maske

Različiti tipovi kože zahtevaju različite maske

Svačija koža je različita i posebna, svaka ima svoje kvalitete i delove na koje treba obratiti pažnju. Samim tim, postoji pregršt maski koje mogu pomoći u održavanju raličitih tipova kože.

Suva koža

Suva koža je jedan od najčešćih tipova i problema pri kojima se susrećemo na svakodnevnom nivou. Njena obeležja su izražena zategnutost lica, crvenilo i svrab, kao i retke ili skoro nepostojeće pore, i sklonost borama. Ljudi sa suvom kožom imaju mnogo problema pri umivanju lica sapunom, jer ovakvoj koži treba prikladna hidratacija svakog dana.

Kakve maske za lice treba tražiti u ovom slučaju? Najpogodnije su kupovne maske od tkanine koje u sebi već imaju hijaluron, koji je glavni sastojak pri hidrataciji kože, kao i glicerin. Bitno je obratiti pažnju na to da se ovakve maske trebaju koristiti redovno, a dobra alternativa za njih mogu biti i serumi za lice koji u sebi sadrže hijaluron.

Maske za kožu sklonu mašćenju

Mnogi tinejdžeri imaju problema sa masnom kožom sklonoj bubuljicama, mitiserima i proširenim porama. Uzroci za ovakvu kožu su razni, od hormonalnih promena u pubertetu do korišćenja zaštitnih maski protiv bakterija i virusa i čestog dodirivanja lica rukama. Maske za lice nisu jedine koje mogu pomoći u ovom slučaju, takođe je bitno i redovno umivanje lica sapunom koji ima odgovarajuću pH vrednost.

Za masnu kožu su najadekvatnije maske u tubama, koje sadrže nizak procenat ulja i koje se nanose na lice svakog dana, a zatim se ispiraju vodom. Takođe, maske od tkanine na bazi čajevog drveta mogu pomoći pri održavanju normalnih parametara kože.

Mešoviti tip kože

Još jedan tip koji je jako čest kod tinejdžera, karakterišu ga masna koža u T-zoni lica, u predelu čela, preko nosa do brade, i suvih obraza i kože u predelu očiju. Predeo T-zone u ovim slučajevima može biti jako podložan aknama, crvenilu i infekcijama, a predeo suve kože često pati od svraba i kože koja može da blago puca.

makse
Maske za kožu ~ kako odabrati pravu masku?

Iako malo komplikovanija za održavanje, mešovita koža se vremenom može dovesti u red. Za masni deo su preporučljive maske koje u sebi ujedno sadrže i materije koje pomažu pri eksfoliaciji kože, oslobađanju potkožne masnoće i otvaranju pora. Za suvi deo lica treba koristiti hijaluronske maske koje u sebi imaju i antioksidante.

Koje maske mogu rešiti različite nesavršenosti na koži?

Iako mnoge maske za lice postoje u već gotovom obliku u mnogim drogerijama, žene već decenijama razvijaju tehnike pravljenja sopstvenih maski kod kuće, od prirodnih sastojaka. Ove maske su uglavnom ciljno usmerene ka rešavanju problema i nesavršenosti.

Neke od najčešće pravljenih su maske:
  • Za uklanjanje ožiljaka

Maska koja se najbolje pokazala u smanjenju vidljivosti ožiljaka na licu je maska od paradajzovog soka i praha kurkume. U činiji pomešajte pola decilitra soka od paradajza sa nekoliko kašičica indijskog žutog začina kurkume, dok smesa ne postane gusta i pogodna za nanošenje na lice u vidu paste. Nanesite je na lice u tankom sloju, ostavite je da se osuši i deluje dvadesetak minuta, a zatim je isperite mlakom vodom i sapunom, i nežno obrišite lice peškirom. Nanosite ovu masku dva do tri puta nedeljno za brze rezultate.

maske
  • Za posvetljivanje kože

U ovoj masci kurkuma ponovo ulazi u sastav. Za svetlu i nahranjenu kožu se meša sa nekoliko kašika običnog ili grčkog jogurta, i nanosi se na lice kao pasta. Ostavite na licu dok ne očvrsne, ali ne držite previše dugo da koža ne bi preterano upila žuti pigment kurkume. Isperite mlakom vodom i sapunom. Ponavljajte proces nekoliko puta nedeljno za lepu i svetli kožu. Ova maska pomaže i pri pojavi crvenila na osetljivim delovima lica.

Maske protiv mitisera

Maska protiv mitisera se može brzo i lako spremiti kod kuće. Mitiseri su česta nesavršenost kože i javljaju se uglavnom u predelu nosa, u vidu crnih tačkica. Mogu se ukloniti kombinovanjem kašičice cimeta u prahu i nekoliko kašika sirovog cvetnog meda. Nanesite mešavinu na predeo zahvaćen mitiserima i ostavite da deluje pola sata, zatim nežno isperite. Iako se već nakon prvog korišćenja mogu videti rezultati, preporučljivo je koristiti ovu masku nekoliko puta nedeljno za potpune i trajne rezultate.

  • Protiv akni

Mešavina koja se pokazala najdelotvornijom za tretiranje akni i upalnih procesa na licu je maska od gela aloe vere. Posebno je jaka kada se kombinuje sa eteričnim uljem čajevog drveta. Aloa vera je poznata biljka, čiji gel već vekovima pomaže pri smirivanju infekcija i upala kože. Nanesite mešavinu od kašike gela i nekoliko kapi na lice i ostavite je da deluje u toku dana na licu, bez ispiranja. Nanosite ovu masku više puta nedeljno za optimalne rezultate.

  • Za duboko čišćenje lica

Ako želite da kompletno očistite svoje lice, najbolja metoda je maska od gline kombinovane sa nekoliko kapi jabukovog sirćeta. Ova mešavina odlično uklanja sav višak masnoće sa lica i pomaže pri zatvaranju pora i održavanju optimalne pH vrednostk kože. Koristite ovu masku jednom nedeljno za najbolje rezultate, jer prekomernom upotrebom može doći do jakog isušivanja kože.

Sve ove maske su delotvorne i napravljene od prirodnih sastojaka, a samim tim su i bezbedne za korišćenje. U slučaju pojave većih problema sa kožom koji se ne mogu rešiti maskama, treba se obratiti dermatologu.

RešiLako.com

Dipl. filolog i student master akademskih studija književnosti

Slično

Back to top button