NapiciBiljke i cvećeKorisni savetiZdravlje

Čaj ~ 7 najboljih i najzdravijih prirodnih, toplih napitaka

Lečenje biljem je poznato još od najstarijih vremena, dok savremeni lekovi i medicinska sredstva nisu postojali. Ipak, i danas se veoma cene dejstva koja mnoge biljke imaju na naš organizam. Čaj može doprineti prevenciji pojedinih bolesti, kao i lečenju, ali nema moć da ih samostalno, bez dodatne terapije sasvim izleči. Neki od čajeva koje gotovo svako ima u kuhinji pomažu kod mučnine, snižavanja temperature, ublažavanja upalnih procesa na koži i sluzokoži, kod snižavanja krvnog pritiska ili ubrzavanja metabolizma. Takođe, veoma je važan način pripreme čajeva kako bi se zadržale njihove lekovite materije.

Čaj od nane

čaj

Čaj od nane na organizam deluje opuštajuće i samim svojim mirisom. Utiče na ublažavanje stresa i glavobolje. Male količine ovog čaja deluju blago opuštajuće, dok veća konzumacija podiže energiju. Mentol smiruje upaljenu sluzokožu nosa i grla te se preporučuje kod prehlade propraćene produktivnim kašljem. Nana je preporučljiva i za probleme sa stomakom kao što su bolovi želuca, gorušica, nadimanje, loša probava i dijareja. Takođe, dobra je i za varenje. Pomaže ljudima koji imaju problema sa mučninom i povraćanjem tokom putovanja. Preporučuje se da se pomalo ispija, zajedno sa matičnjakom i đumbirom tokom puta. Opuštajuće dejstvo ovog čaja odlično se pokazalo i kod menstrualnih bolova budući da ublažava grčenje mišića, pa  i mišića zida materice. Zato bi žene trebalo da ga konzumiraju nekoliko dana pre, kao i tokom ciklusa kako bi osetile boljitak.

Da bi čaj od nane zadržao sva svoja lekovita dejstva, važno je dobro ga pripremiti. Najmanje delotvoran je onaj kupovni u filter kesicama. Treba se opredeliti za sveže ili sušeno lišće nane. Za jednu šolju čaja, pripremite kašiku sveže i izgnječene biljke ili kašičicu suvog lista nane. Sveža nana je bolja, ali sadrži duplo više vode i količina se mora duplirati zbog koncentracije ukusa i blagotvornih svojstava. Nana se ne sme prokuvavati jer njena esencijalna ulja nestaju na 75 stepeni. Sve što je u nani dobro, kuvanjem nestaje. Stoga, nanu prelijte vrućom vodom i ostavite između 15 i 30 minuta i procedite.

Čaj od kamilice

Kamilica, baš kao i nana, umiruje stomak, pomaže kod dijareje i mučnina. Pošto deluje antiupalno, može se koristiti za obloge koji će ubrzati zaceljivanje rana. Osobe koje imaju problema sa hemoroidima bi trebalo svakodnevno da konzumiraju upravo ovaj čaj, kao napitak, ali i za ispiranje bolnog mesta. Dobra je za nesanicu, kao i za menstrualne bolove. Pomaže kod lečenja ekcema i psorijaze, a odlična je i kao tonik za jutarnje umivanje. Za pripremu, potrebno je supenu kašiku cveta kamilice preliti sa 200 ml ključale vode. Posudu valja poklopiti i ostaviti da odstoji oko 10 minuta i na kraju čaj procediti.

Čaj od matičnjaka

Matičnjak pripada porodici nana i ima specifičan ukus limuna te se neretko naziva limunovom travom. Kao i kamilica, dobro utiče na zaceljivanje rana. Odličan je za regulisanje probave, ublažavanje mučnine i povraćanja, poboljšanje pamćenja i koncentracije, a na tuže staze pomaže kod oboljenja srca i pluća. Povoljno može uticati na osobe sa anksioznošću ako ga svakodnevno konzumiraju. Takođe, uspešan je u borbi protiv stresa i mentalne napetosti. Ublažava simptome glavobolje, PMS-a, ali i menstrualne bolove. Snižava telesnu temperaturu kada se pije sa medom i jača imunitet. Da biste pripremili ovaj čaj, prelijte kašičicu suvog matičnjaka šoljom ključale vode, ostavite da odstoji malo više od 5 minuta pa procedite.

Hibiskus

Cvet, ali i listovi hibiskusa obiluju korisnim materijama. Pored ostalog, sadrži visoke količine gvožđa, vitamina C i aminokiselina. Utiče na zdravlje srca i normalizuje visok krvni pritisak. Pokazao se delotvorno kod dijabetesa tipa 2 jer dovodi glukozu u normalu. Bori se protiv lošeg holesterola i triglicerida te ga valja ispijati zarad prevencije bolesti srca i moždanog udara. Redovna upotreba ovog čaja imaće dejstva na detoksikaciju organizma, ubrzavanje metabolizma, a tako i na gubitak kilograma. Hibiskus podstiče izbacivanje viška tečnosti iz organizma, a dobro se pokazao i kod opstipacije. Priprema čaja od hibiskusa je slična pripremi drugih biljnih čajeva. Za intenzimniji ukus, kašičica hibiskusa prelivena šoljom ključale vode treba da odstoji poklopljena 10, a za slabiji svega 5 minuta. Hibiskus se odlično kombinuje sa cimetom. Ima osvežavajući ukus i miris crvenog voća. 

čaj ~ 7 najboljih i najzdravijih prirodnih, toplih napitaka

Čaj od žalfije

Pre pronalaska antibiotika upravo je žalfija upotrebljavana za lečenje upale grla, promuklosti, gljivičnih oboljenja ali i za smanjenje znojenja. Pošto ima antiseptično dejstvo, njome je preporučljivo ispiranje upaljenog grla. Žalfija ima uticaja i na sprečavanje razvoja virusa te se dodaje kao sastojak masti protiv herpesa. Listovi žalfije su imali primenu, a imaju je i danas, u nezi zuba i desni. Takođe, žene koje žele da prestanu sa dojenjem ispijaju ovaj čaj svakodnevno kako bi zaustavile produkciju mleka. Žalfija dobro utiče na koncentraciju i memoriju, smanjuje nervnu napetost te se koristi i za relaksaciju uma i tela. Korisna je i za sprečavanje krvarenja rana, kao i za njihovu dezinfekciju. Žalfija ima svoju ulogu i kod inhalacija kod astme, bronhitisa ili infekcija disajnih puteva. Takođe, može ublažiti jake menstrualne bolove. Za pripremu, potrebno je kašiku čaja preliti šoljom vode i kuvati do 5 minuta. Za upotrebu žalfije kod ispiranja, ona se ne kuva. Žalfija se samo prelije ključalom vodom te stoji poklopljena pola sata nakon čega se treba procediti.

Lipa

Ovaj mirisni čaj, čije su drvo izuzetno poštovali stari Sloveni, kao i brojni drugi biljni čajevi, efikasan je u borbi protiv gripa i prehlade. Ono što ga čini suprotnim žalfiji jeste podsticanje znojenja što pomaže kod snižavanja visoke telesne temperature. Odlično se pokazao kod ublažavanja anksioznosti, nervne napetosti, kao i kod nesanice. Preporučljivo je lipov čaj konzumirati za prevenciju brojnih kardiovaskularnih tegoba poput hipertenzije. Ipak, ne treba ga piti zajedno sa medicinskom terapijom za visok krvni pritisak. Da biste pripremili čaj od lipe, potrebno je da dve kašičice suvog cveta čaja prelijete sa 250 ml proključale vode. Neka odstoji između 5 i 10 minuta poklopljen. Nakon toga je vreme da ga procedite. 

Zeleni čaj

Iako zeleni čaj vodi poreklo iz orijentalnih zemalja kakve su Kina i Indija, rado ga ispijaju ljudi širom sveta. Još od pre hiljadu godina, poznata su njegova lekovita dejstva te se koristi kod izbacivanja viška tečnosti, pomaže kod zaceljivanja rana, ali je, možda, najpoznatiji kao nervni stimulans zbog kofeina koji sadrži. Dobro utiče na varenje, kao i na održavanje nivoa šećera u krvi. Smanjuje holesterol i poboljšava cirkulaciju. Štiti srce i krvne sudove pa su za prevenciju kardiovaskularnih bolesti dovoljne dve do 3 šolje ovog čaja na dan. Zeleni čaj je dobar i za mršavljenje tako što ubrzava metabolizam i razgrađuje masne ćelije sa stomaka i bokova. Pomenute masti pretvara u energiju koja mora biti potrošena vežbanjem da bi se rezultati videli. Spoljnom upotrebom ili ispijanjem čaja, moguće je smanjiti akne u roku od nekoliko nedelja.

čaj ~ 7 najboljih i najzdravijih prirodnih, toplih napitaka
Čaj ~ 7 najboljih i najzdravijih prirodnih, toplih napitaka

Zeleni čaj sadrži veću koncentraciju antioksidanasa i korisnih materija (polifenola) u odnosu na čajeve koji nastaju od iste biljke među kojima je i crni čaj. Osobe sa dijabetesom, hipertenzijom, anksioznošću, glaukomom ili osteoporozom moraju pažljivo konzumirati zeleni čaj jer za njih može biti štetan. Zeleni čaj ne trpi visoku temperaturu te voda ne sme da proključa. Kada se mehurići pojave na površini vode, posudu treba skinuti sa vatre. Na šolju vruće vode, sipa se najviše kašičica i po čaja u prahu. Čaj valja procediti nakon 3 minuta, kada bi napitak trebalo da bude braon boje, a ukus blag. 

RešiLako.com

Dipl. filolog i student master akademskih studija književnosti

Slično

Back to top button