Zdravlje

Limun ~ lekovita dejstva ovog citrusa + 2 recepta!

Prva asocijacija na vitamin C i citruse jeste limun. Mala voćka koja spada u citruse i pripada porodici Rutaceae, sa hrapavom korom žute ili blago narandžaste boje, unutar koje se krije pulpa puna soka. Limun se najbolje uzgaja na toplim područjima, gde vlada tropska klima, mada nije nemoguće uzgajati ga i na našim prostorima.

Limun i hranljivost

Nutritivne vrednosti: Limun sadrži 29 kcal na 100 grama. Sačinjen je od skoro 90 % i ima nizak glikemijski indeks. Najzastupljeniji mineral u limunu je kalijum, dok je među vitaminima vitamin C prisutan u većim količinama. Postoje i antioksidativne supstance kao što su beta-karoten, kriptoksantin, lutein i zeaksantin. Pored ovih supstanici, limun sadrži i limunsku kiselinu, limonen i pineni, a poslednje dve se nalaze u esencijalnom ulju limuna i kori. Ali, pored niske kaloričnosti i velike količine vitamina C, limun poseduje pozitivna dejstva i na mnoge organe!

limun ~ lekovita dejstva ovog citrusa + 2 recepta!

Pozitivna svojstva limuna

  • Antioksidantno dejstvo: Visok sadržaj vitamina C daje limunu antioksidativna svojstva, sprečavai starenje ćelija suzbijajući oksidativno oštećenje izazvano slobodnim radikalima. Ovaj efekat se takođe izražava na koži, sprovodeći anti-age dejstvo. Limunska kiselina je kisela supstanca koja učestvuje u različitim biološkim procesima, a takođe ima antioksidativno dejstvo.
  • Dejstvo na digestivni trakt: Konzumiranje limunovog soka tokom obroka može poboljšati probavu jer stimuliše proizvodnju želudačnih sokova odgovornih za probavu . Čak i prokuvana limunova kora, ako se pije na kraju obroka ublažava mučninu, bolove u stomaku i težinu zbog obilnih obroka, zajedno sa nekoliko listova lovora stvara napitak zvan „kanarinac“ koji se koristi za varenje.
  • Detoksikaciono dejstvo: Limun poseduje svojstva detoksikacije i sposoban je da pospeši uklanjanje otpada i toksina koji se nakupljaju u telu.

Zbog toga se preporučuje piti vodu i limun ujutru na prazan stomak. Na taj način se aktiviraju organi tokom dana i podstiče izbacivanje viška tečnosti.

  • Detoksikaciono dejstvo: Limun poseduje svojstva detoksikacije i sposoban je da pospeši uklanjanje otpada i toksina koji se nakupljaju u telu. Zbog toga se preporučuje piti vodu i limun ujutru na prazan stomak. Na taj način se aktiviraju organi tokom dana i podstiče izbacivanje viška tečnosti. 
  • Suzbija stvaranje kamenaca: zahvaljujući prisustvu limunske kiseline, limun je u stanju da se suprotstavi stvaranju bubrežnih kamenaca i pospeši njihovo uklanjanje. U tu svrhu preporučuje se konzumiranje soka od pola limuna razblaženog u toploj vodi. 
limun
  • Antibakterijsko dejstvo: Prednosti limuna tu ne prestaju: zahvaljujući svojim komponentama limun vrši dezinfekciju i može se koristiti u slučaju infekcija grla ili urinarnog trakta, ubrzavajući proces zarastanja. Pinene je organsko jedinjenje prisutno u esencijalnom ulju limuna koje poseduje antiinflamatorna i antibiotska svojstva. I limunska kiselina takođe poseduje antibakterijsko dejstvo.
  • Dejstvo na KVS: limun ima visok sadržaj kalijuma. Ovaj mineral vrši osnovne radnje za funkcionisanje tela: reguliše rad srca i suprotstavlja se delovanju natrijuma, jer smanjuje krvni pritisak, zahvaljujući svom vazodilatatornom dejstvu. 
  • Dejstvo na imuni  sistem: Imuni sistem se može pojačati redovnom konzumacijom limuna, zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C koji pomaže u borbi protiv prehlade i gripa. Sadržaj vitamina C u limunu je veoma visok, oko 58 mg na 100 grama. Ovaj vitamin je poznat po svom antioksidativnom svojstvu i po promociji apsorpcije gvožđa. Takođe interveniše u proizvodnji kolagena, kao i u stimulaciji imunološke odbrane.
  • Smanjuje nivo mokraćne kiseline: Takođe zahvaljujući prisustvu askorbinske kiseline, limun je u stanju da spreči pojavu gihta,jer je u stanju da smanji količinu mokraćne kiseline prisutne u telu. Dalje, zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C, limun ima anti-skorbutična svojstva. 
  • Dejstvo na vid: Limun poseduje karotenoide koji deluju antioksidativno u mrežnjači, štiteći je od oštećenja od strane UV zraka.

Kriptoksantin je karotenoid koji vrši svoje antioksidativno dejstvo u mrežnjači, a čini se i da štiti sluznicu od oštećenja slobodnim radikalima.

  • Dejstvo na kožu: Limun, kao što smo videli, ima antibakterijska i antimikrobna svojstva, stoga koristan za dezinfekciju i lečenje kožnih bolesti. Esencijalno ulje je veoma korisno za borbu protiv bubuljica, nečistoća na koži i za jačanje kapilara. Pažnja! Sirov limun nikada ne stavljajte direktno na kožu! To može izazvati dodatnu iritaciju kože.
  • Antitumorsko dejstvo: u kori limuna i dobijenom esencijalnom ulju nalazi se limonen koji izgleda da ima antikancerogena svojstva.

Limun fantastično ide uz torte, sladolede, kolače, pića. Ipak, za vas smo ovaj put izdvojili dve poslastice s limunom, idealne za ove tople dane.

limun ~ lekovita dejstva ovog citrusa + 2 recepta!

Lagana torta od limuna

Sastojci:

  • 250 g keksa
  • 125 g rastopljenog putera
  • 715 g belog jogurta sa limunom
  • 300 ml sveže pavlake
  • 30 g limunovog soka
  • naribana korica 1 limuna
  • 60 g šećera u prahu
  • 14 g želatina 
  • 40 ml mleka
  • 1 veliki ili 2 mala limuna

Priprema: Započnite pripremu hladnog limunskog kolača od osnove: mikserom usitnite keks, stavite ga u posudu i pomešajte sa rastopljenim maslacem. Rasporedite smešu u veliku tepsiju dobro poravnavajući zadnjim delom kašike. Stavite u frižider dok ne budete spremni za sastavljanje deserta. Potopite želatin u hladnu vodu tokom vremena naznačenog na pakovanju, oko 10 minuta. U drugoj posudi umutite jogurt sa šećerom, kremom, limunovim sokom i naribanom koricom, sve dok smeša ne postane glatka. Stavite mleko u šerpu i pustite da se zagreje. Dodajte dobro stvrdnut želatin i mešajte dok se ne rastvori.

Pustite da se ohladi , a potom sve sastojke pomešajte zajedno. Sve prelijte na osnovu od biskvita, poravnajte i ostavite u frižideru najmanje 5 sati. Nakon 5 sati izvadite tortu iz frižidera i ukrasite je po vašem ukusu. Uživajte!

Šerbet od limuna

Sastojci:

  • 6/7 limuna
  • 180 ml vode
  • 150 g šećera
  • 1 belance
  • sveža nana za ukras

Priprema: Operite limun i uklonite koru, pazeći da ne uklonite beli, gorki deo. Prepolovite ih i iscedite da sakupljaju sok. Sipajte vodu u šerpu i dodajte šećer. Umočite kore u njih i stavite na laganu vatru. Pustite da lagano kuva dok se šećer potpuno ne otopi i dok ne dobijete glatki sirup. Isključite vatru i pustite da se potpuno ohladi. Zatim filtrirajte sirup da biste uklonili kore od citrusa i dodali sok. Umutite belance, dodajte ga u smesu i mešajte sve dok smeša ne postane homogena. Prebacite ga na poslužavnik, a zatim u zamrzivač i ostavite da se stvrdne oko 4 sata, uz mešanje na svakih pola sata. Nakon 4 sata izvadite iz zamrzivača, smesu promešajte još jednom, sipajte u posudice i ukrasite listovima nane.

Uživajte u svom dezertu!

RešiLako.com

Dipl. filolog i student master akademskih studija književnosti

Slično

Back to top button