Sport

5 legendarnih boksera koji su pored savršenog aperkata ostali upamćeni po promeni imena

Boks jedan od najstarijih borilačkih sportova, koji seže u same početke ljudske civilizacije, kada su takmaci dokazivali svoju prednost i dominaciju u borbi pesnicama, a posebnu popularnost, koja traje i danas, doživeo je tokom 20. veka. Majstori ove plemenite veštine zlatnim slovima su upisani u istoriju svetskog sporta, a neki od njih su, osim što su savršeno znali da udaraju u džak za boks i “žacnu” protivnika ubojitim aperkatom, ostali upamćeni po promeni imena.

Među njima je i onaj kojeg mnogi smatraju najboljim bokserom svih vremena, a razlozi zbog kojih su se odlučili na promenu imena bili su razni – od ličnih i religioznih, do komercijalnih.

U nastavku vam predstavljamo pet legendarnih boksera koji su promenili ime pre ili tokom profesionalne karijere.

Čokoladni dečko (Kid Chocolate)

Mladi momak po imenu Elihio Sardinjas Montalvo, koji zaslužan za popularizaciju ove plemenite veštine na Kubi, odlučio se na promenu imena čim je ušao u svet profesionalnog boksa. Izabrao je nadimak koji nikako ne bi prošao u doba političke korektnosti – Čokoladni dečko.

Ovaj momak je žario i palio krajem 20-ih i početkom 30-ih godina prošlog veka u super-perolakoj kategoriji, a pobeđivao je takve šampione poput Fidela LaBarba, Vika Barona i Ala Singera. Dovoljno je reći da je za čuvenog Šugar Rej Robinsona bio uzor i idol i upravo je od njega usvojio brojne fazone i stil borbe.

Karijeru je završio sa neverovatnih 135 pobeda, od kojih je 51 dobio nokautom, 10 poraza i 6 nerešenih mečeva.

Čokoladni dečko je bio heroj na rodnoj Kubi, na koju je, pored svetske slave, obožavao da svrtati kad god je mogao, uživajući u hedonističkom načinu života na karipskom ostrvu.

Džin Tani

Džejms Džozef Tani bio je četvorostruki svetski šampion u poluteškoj i teškoj kategoriji, a osvojio ih je u periodu između 1922. i 1928. godine.

Ovaj sin irskih imigranata, koji su zbog gladi pobegli iz domovine i nastanili se u Njujorku, aktivno se bavio boksom od 1915. do 1928. godine. Ime je promenio u Džin veoma rano u životu, a pored bokserskog ringa iskazao se i na bojnom polju u Prvom svetskom ratu, gde se kao američki marinac borio u Francuskoj i Nemačkoj.

Tokom karijere, Tani je pobedio imena poput Džeka Dempsija, Džorža Karpentera i Tomija Gibonsa, a od 68 profesionalnih borbi, izgubio je samo jednu, od Harija Greba.

Džin je studiozno proučavao svoje protivnike i meču prilazio kao šahovskoj partiji, što je bilo poptuno neobično za to vreme, ali očito da mu je dobra priprema  i defanzivna taktika, u kojoj je čekao da zada ključni udarac, donela fantastične rezultate.

Zbog svog angažmana u američkoj vojsci, bio je poznat i kao “Borbeni marinac”.

Džek Dempsi

Vilijam Harison Dempsi sa pravom se smatra za jednog od najbrutalnijih boksera svih vremena, a proslavio se pod imenom Džek, kojim je drastično skratio svoje “originalno” dugačko ime.

Suvereno je vladao superteškom kategorijom čitavih sedam godina – od 1919. do 1926, a njegov razoran udarac je brojne protivnike poslao na patos, čim bi ušli u ring. Doduše, pobede nokautom su ponekad bile kontroverzne, jer mu “prljavi” potezi nisu bili strani. Pošto je bio je poznat po veoma agresivnom načinu borbe, dobio je nadimak “Malj iz Manase”.

Ušao je u istoriju kao jedan od najboljih boksera svih vremena i prvi je u ovom sportu zaradio milion dolara, što je bio ogroman novac u to doba. U karijeri je imao 66 pobeda i 6 poraza, istakao se i kao vojnik u Drugom svetskom ratu.

Šugar Rej Robinson

Ovaj fenomenalni bokser, kojeg i dalje smatraju za jednog od najvećih talenata ove plemenite veštine,  rođen je kao Voker Smit Mlađi u američkoj državi Džordžiji.

Ime je promenio u Šugar Rej, pred prvi amaterski meč 1936. godine i ono ga je proslavilo u profesionalnoj karijeri, koja je započela 1940. godine. U narednih 16 godina imao je neverovatan skor od 128 dobijenih borbi (84 nokautom), 1 nerešene i 2 izgubljene. U slavnim danima, na putu do šampionske titule, kao od šale su padali Džejka LaMota, Henri Armstrong i Semi Angot.

Nakon što se penzionionisao, Šugar Rej se okušao u karijeri zabavljača, sa dosta manje uspeha. Dovoljno je naglasiti da je Muhamed Ali želeo da mu baš on bude mentor, prilikom priprema za svetstko prvenstvo u teškoj kategoriji.

Muhamed Ali

Gotovo da nema osobe na planeti koja nije čula za čuvenog Muhameda Alija, koji se sa pravom smatra najboljim bokserom u teškoj kategorii svih vremena.

Ovaj nestvarni šampion, aktivista za ljudska prava i filantrop, rođen je kao Kasijus Marselus Klej Mlađi, a ime je promenio kada je prešao u Islam, 1964. godine. Rođen je u vreme kada je rasizam i dalje bio izražen u SAD, a upravo ga je rasna segrecija učinila jednim od pionira borbe za prava Afroamerikanaca.

U svom šampionskom pohodu pobeđivao je legendarne boksere, poput Džoa Frejzera, Flojda Patersona, Džordža Formana i Soni Listona. Zlato je uzeo na Olimpijadi u Rimu 1960. godine, a čak devet puta je odbranio šampionsku titulu. Titule su mu oduzete nakon što je odbio da bude mobilisan za rat u Vijetnamu, gde se pozvao na svoj prava, postajući na taj način simbol antiratnog aktivizma.

U vreme dok se borio protiv rasne diskriminacije, Klej je upoznao svog mentora i duhovnog oca, Malkolma Iksa, zbog koga se i odlučio da primi Islam. On mu je i nadenuo ime Muhameh Ali, koje znači “Onaj koji je dostojan hvale”. I zasta jeste.

Slično

Back to top button