Glavni razlozi za opadanje kose i kako to rešiti!
Opadanje kose se dešava iz mnogo razloga, a u nastavku otkrivamo koji su najčešći razlozi za gubitak kose i kako to rešiti.
Pre nego što se osvrnemo na kritične razloge gubitka kose, napomenućemo da gubitak može biti trajan, kao što je ćelavost, ali i privremen.
Trajni ili nepovratni gubitak kose dešava se uglavnom zbog bolesti kao što je alopecia areata, koja se razvija u ćelavost, kao i stanja frontalne fibrozne alopecije (kada se kosa povlači iznad čela i na frontalnom delu glave). U tom slučaju, dolazi do opadanja kose iz korena.
Što se tiče privremenog opadanja kose, ono se dešava iz više razloga. Dobra stvar je što se može preventivno uticati i sprečiti dalji, odnosno ubrzani gubitak, kao i proređivanje.
Kada ne treba brinuti zbog opadanja kose?
Opadanje kose je takođe i estetski problem, ali u nekim situacijama kada se ono pojavi ne treba brinuti.
- Kosa svakodnevno prirodno opada, u proseku oko stotinak dlaka dnevno. To je daleko od problema ćelavljenja i opadanja sa korenom, pa ne trebate brinuti.
- Kosa više opada kada je masna. Ovo nije problem ukoliko je proređivanje kose uobičajeno, gotovo neprimetno, kao u slučajevima kada je kosa maska (prirodno masna, zaprljana). Masnoća ili sebum se zadržava i na samom vlasištu, a ukoliko je u granicama normale (kada nije kožni problem), opadanje kose nije problem.
Međutim, opadanje kose može biti problem ako se kosa masti više nego inače. Višak ulja, odnosno prekomerna količina izlučenog sebuma može da začepi pore na skalpu glave, što dovodi do toga da koža ne može normalno da diše. Sa druge strane, masnoća može usporiti i normalan rast folikula dlaka što svakako rezultira opadanjem kose.
Šta sve dovodi do gubitka kose?
Najčešći razlog za opadanje kose, kako kod žena tako i kod muškaraca je genetika. Odnosno, nasledni faktor igra glavnu ulogu u gubitku kose.
Ovo je podjednako zastupljeno i kada je u pitanju opadanje kose kod žena i kada je reč o opadanju kose kod muškaraca.
Međutim, do ubrzanog opadanja kose dovode i drugi razlozi.
To su:
- hormonske promene (tokom puberteta),
- problem štitne žlezde,
- alopecia aerata, kao bolest opadanja kose,
- bolesti (nasledne, zbog operacije, akosu povezane sa terapijom lekovima – lekovi za krvni pritisak i za srčane probleme, za artitis, za rak)
- posle trudnoće, odnosno nekoliko meseci nakon porođaja,
- poremećaj u radu hormona zbog uzimanja uzimanja antibebi pilula, ali i prestanak upotrebe kontraceptivnih pilula,
- menopauza kod žena,
- depresija i stresne životne situacije (smrtni ishodi u porodici, gubitak posla, stres organizma zbog naglog gubitka kilaže…)
- infekcije vlašišta (seboroični dermatitis, pojačano perutanje, gljivice u kosi kao gljivična infekcija kože glave)
- trihotilomanija, kao psihološki poremećaj nekontrolisanog čupanja kose,
- oštećenja kose – kada je kosa slaba ili oštećena, lakše se kida, suši i evetualno opada.
- trakciona alopecija – opadanje ili povlačenje kose zbog frizura koje previše zatežu kosu. Ovakvo “mehaničko” opadanje kose događa se zbog jakog pritiska na folikule dlaka, zbog toga što je kosa previše čvrsto stegnuta, vezana i povučena unazad,
- dijete, strog režim ishrane, kao i nedovoljan unos hranljivih sastojaka (vitamina, minerala, proteina) kroz ishranu mogu umanjiti kvalitet kose. Važni vitamini za kosu su: vitamin B – biotin ili B7, B3 (niacin), B5 (pantotenska kiselina), folna kiselina; kao iminerala. Važni minerali protiv opadanja kose su: magnetiju, cink, bakar, gvožđe…,
- ponekad temperatura (pojedine studije potvrđuju povezanost temperature i opadanja kose zbog korona virusa).
Simptomi opadanja kose
Najčeešći simptomi po kojima se primećuje da postoji problem opadanja kose su:
- postepeno proređivanje kose na temenu glave, a zatim i opadanje kose na temenu,
- kod muškaraca, a ponekad i kod žena povlačenje frontalne linije iznad čela (stvaraju se i zalisci),
- frontalna fibrozna alopecija, kada se javlja opadanje kose iznad čela, a može biti praćen i gubtkom obrva ili trepavica;
- opadanje kose na pečate, tj. kada kosa iznenada počne da opada na sitne pečate, koji ostaju ćelavi,
- isušena kosa, oslabljena i beživotna,
- gubitak dlaka i na drugim delovima tela.
Kako sprečiti opadanje kose?
Opadanje kose je moguće sprečiti na više nečina, a sve motode uključuju podsticanje rasta nove i zdrave kose. U nastavku pročitajte više informacija o svakoj i na koji način može pomoći kako da se rešite opadanja kose:
- izbacite proizvode za stilizovanje kose,
- pređite na šampone protiv opadanja kose i druge preparate formulisane da postaknu njeno jačanje i ponovni rast (prirodni šamponi i medicinski šamponi),
- redovno i pravilno pranje kose,
- povremeno domaće maske protiv opadanja kose,
- izbegavajte pranje kose vrućom vodom,
- masaža skalpa u cilju poboljšanja cirkulacije kože glave,
- promenite režim ishrane, što podrazumeva unos hrane bogate vitaminima i mineralima,
- hidratacija vlasišta esencialnim i eteričnim uljima,
- transplantacija kose,
- medicinski tretmani (terapija sopstvenom plazmom bogatom trombocitima ili PRP kose, laserska terapia protiv opadanja kose).