ReceptiZdravlje

Čokolada ~ pozitivna dejstva na zdravlje + 2 recepta

U kolačima, sladoledima i tortama, mlečna, crna ili bela, čokolada je jedna od najpoznatijih i najomiljenijih poslastica. Čokolada je po definiciji kombinacija kakaoa i šećera. No, iako se na prvi pogled ne čini tako, čokolada ima značajne pozitivne efekte na vaše zdravlje.Očigledno je da su značajne koristi od čokolade upravo zbog kakaa sadržanog u čokoladi. Što je čokolada tamnija, to je veći procenat kakaa u sebi, a samim tim i veće koristi za vaše zdravlje.

Čokolada: nutritivni elementi

Čokolada je bogata elementima poput kalcijuma (sadržan u mleku), kalijuma, gvožđa, magnezijuma i fosfora. Zrno kakaa u sebi sadrži alkaloide, teobromin (stimuliše bubrege) i kofein, koji stimuliše mozak.

Što se tiče energetske vrednosti, čokolada je visokokalorična poslastica. 100 gr čokolade sadrži oko 500-600 kcal, prava kalorijska bomba.

Pozitivna dejstva čokolade:

Antioksidativno dejtsvo

Kakao je ogroman izvor flavonoida, poznati antioksidanti prisutni i u drugim prirodnim supstancama poput čaja, kafe ili crnog vina.

Što je čokolada tamnija, to je veći procenat sadržanih flavonoida. U tabli od 100 grama ekstra tamne čokolade nalazi se oko 50-60 mg antioksidanata.

Dejstvo na KVS

Flavinoidi sadržani u čokoladi utiču na smanjenje nivoa holesterola. Takođe, flavinoidi poseduju zaštitni efekat na čitav kardiovaskularni sistem, pogotovo na srce. 

Unos kakaa povezan je sa većom proizvodnjom nitrik oksida, supstance sa vazodilatacijskim dejstvom. To rezultira smanjenjem krvnog pritiska i manjim rizikom od nastanka bolesti koje pogađaju naš kardiovaskularni sistem.

Uticaj na energiju i raspoloženje

Čokolada sadrži razne aktivne sastojke koji deluju na povećanje energije, poput kofeina, teobromina i teofilina, takođe sadržane u kafi i čaju.

čokolada

Ove supstance deluju stimulativno na naš nervni sistem povećavanjem koncentracije i smanjenjem osećaja umora.  Prema prikupljenim rezultatima, kakao poboljšava raspoloženje za 97%, pospešuje uzbuđenje (50%) i ublažava razne bolove ili tegobe, počev od onih koji prethode menstruaciji.

Antistres dejstvo

Svakodnevno konzumiranje male količine tamne čokolade (oko 40 grama) pomaže u smanjenju stresa. Stručnjaci su otkrili da je svakodnevnim davanjem ove količine čokolade, u periodu od dve nedelje, smanjen nivo hormona stresa u urinu. 

Unos čokolade je povezan sa povećanjem proizvodnje endorfina, vrlo važnih molekula za regulaciju raspoloženja i zadovoljstva.

Dejstvo na nervni sistem

Nedavno istraživanje pokazalo je da je redovna konzumacija tamne čokolade povezana sa povećanim protokom krvi u mozak. Pored toga, visok sadržaj flavonoida i fosfora poboljšava kognitivne sposobnosti. Konzumiranje tamne čokolade povećava proizvodnju serotonina.

Nizak nivo serotonina povezan je sa:

  • Promenama raspoloženja
  • Depresijom
  • Poremećajima u spavanju i koncentraciji

Stoga je jasno kako povećanje koncentracije serotonina može imati značajnu korist za raspoloženje i depresiju.

Dejstvo na digestivni trakt

Tamna čokolada je dobra za crevnu floru. To je zato što proizvodnja čokolade započinje fermentacijom. što dovodi do rasta mikroorganizama bakterijskog i gljivičnog porekla. Ovi mikroorganizmi proizvode niz supstanci korisnih za dobrobit naše crevne mikrobiote.

Dalje, čini se da konzumacija tamne čokolade takođe ima direktan efekat, zahvaljujući delovanju polifenola, na sastav naše crevne bakterijske flore, što dovodi do povećanja broja korisnih bakterija crevne flore.

Antitumorsko dejstvo

Čokolada ima preventivni efekat na onkološke bolesti. Budući da su mnoge vrste tumorskih patologija povezane sa stanjem hroničnih upala, konzumacija polifenola prisutnih u tamnoj čokoladi može usporiti napredovanje nekih tumorskih patologija. Ovi rezultati su dobijeni u eksperimentima izvedenim na životinjama, a rezultat su antiinflamatorne i antioksidativne aktivnosti koju sprovode sami polifenoli.

Pozitivno dejstvo na dijabetes melitus tip 2

Ako se pitate da li je moguće jesti tamnu čokoladu sa dijabetesom, trebalo bi da znate kako je utvrđeno kako sadržani polifenoli mogu da poboljšaju osetljivost perifernih tkiva na insulin i stimulišu proizvodnju insulina.

Iz ovih razloga, ne samo da nije kontraindikovana, već bi tamna čokolada mogla biti dragocena pomoć u lečenju dijabetesa melitusa tipa 2, najčešćeg oblika dijabetesa. Međutim, treba naglasiti da se posebna pažnja mora posvetiti izboru proizvoda, jer mnogi proizvodi sadrže veliku količinu šećera, što bi umesto toga pogoršalo situaciju. U ovom slučaju je bolje izabrati 100% tamnu čokoladu, bez šećera.

Pozitivno dejstvo na san

Da li patite od nesanice? Možda bi trebalo da unosite više magnezijuma, supstancu koja pomaže našem telu da reguliše biološki sat imožeimati blagotvorni efekat na obrasce spavanja. Među izvorima magnezijuma nalazi se i sama čokolada.

Prema stručnjacima, magnezijum je ipak potrebno unositi kroz zdravu i raznovrsnu ishranu, a ne striktno putem dodataka.

Za kraj članka, kao poslasticu, nudimo vam dva fantastična čokoladna recepta!

Čokoladni kolač

Sastojci:

  • 80g maslaca 
  • 10 g kakao praha 
  • 150 g tamne čokolade
  • 20g brašna
  • vrh kašičice soli
  • 2 jaja
  • 1 žumance
  • 1 kesica vanilin šećera
  • 90 g šećera u prahu

Priprema

Da biste napravili kolač sa čokoladom, zagrejte rernu na 180 °, a zatim stavite grubo iseckanu tamnu čokoladu da se otopi u šerpi. U istu šerpu dodajte puter i pažljivo promešajte. 

U međuvremenu stavite jaja, vanilin šećer i šećer u veliku posudu i umutite mikserom sve dok smeša ne postane bistra, natečena i gusta (oko 10 minuta). 

Sklonite smešu čokolade i putera sa vatre i, još uvek muteći, dodajte je smeši jaja; na kraju dodajte brašno i kakao. Važnost ovog koraka leži u dobijanju savršeno glatke smeše bez grudvica, jer će na taj način slatkiši punjeni čokoladom biti homogeni i kompaktni spolja, a mekani u sredini.

Kada se sastojci dobro izmešaju, podmažite i pokrijte aluminijumske kalupe kakao prahom, zatim ih napunite za ¾ i pecite u zagrejanoj rerni na 180 °; nakon 13-15 minuta (ni jednog više) izvadite kolače iz rerne i pustite ih da se ohlade 10 minuta. Preokrenite čokoladne kolače naopako na posudu za serviranje, pospite ih šećerom i poslužite ih. Umesto šećera, kolače možete preliti i topljenom čokoladom. Uživajte!

Šejk od čokolade

Sastojci:

  • 2 smrznute banane
  • 2 kašike kakaa
  • 100 ml mleka
  • 2 kašičice smeđeg šećera
  • 30 g tamne čokolade
  • Jagode,banane ili čokoladne mrvice (opcionalno)
čokolada

Priprema: Dan pre uzmite banane, oljuštite ih i isecite na kriške. Stavite isečene banane u zamrzivač. Sutradan stavite banane u blender, postepeno dodajte mleko i blendajte, dodajte kakao, deo tamne čokolade i nastavite da blendate. Ostavite samo malo čokolade za ukras. Tako dobijenu smešu stavite u dve posude. Kao dekoraciju možete dodati jagode, banane, ili jednosatvno posuti čokoladnim mrvicama. Uživajte!

RešiLako.com

Dipl. filolog i student master akademskih studija književnosti

Slično

Back to top button