Recepti
U trendu

Pogača za početnike: šta treba da znate (sa slikama!)

Najbolji saveti koji će vam pomoći da vam pogača bude iz snova!

Uvek ste se divili osobama vičnim kulinarstvu, ali nikada niste imali hrabrosti da pokušate nešto sami? Približava se vreme praznika, a vi i dalje morate da zamolite nekog da vam napravi pogaču?

Ako želite da sami naučite osnove za pravljenje ovog tradicionalnog kolača, na pravom ste mestu.

U članku ćete videti sve one cake koje treba da znate da bi vaša pogača bila upravo onakva kakva treba da bude. Sada ćete i vi moći da kažete da znate ,,male tajne velikih majstora kuhinje”! Ako vas zanima pravljenje domaćeg hleba, možete pogledati ovde!

Šta vam je potrebno?

  • 1 kg brašna, najbolje T-400, jer je ono mekše i ,,puderastije” od T-500
  • oko 350-400 grama mleka (toplog) ili tople vode
  • 250 grama margarina
  • pola kvasca
  • jedno jaje
  • malo kisele vode
  • malo ulja
  • 2 kašičice soli
  • malo šećera
  • kalup (najbolji bi bio kalup za čizkejk)

Saveti na samom početku

-Kada radite sa brašnom, koristite plastičnu posudu i drvenu špatulu. U slučaju da koristite metal, brašno neće lepo nadoći.
-Ne stavljajte so na kvasac, već šećer. Šećer podstiče rast kvasca, dok ga so sputava.
-Što više vremena odvojite za pripremu ove pogače, ona će biti bolja.

Pogača: proces pravljenja

U plastičnu činiju srednje veličine stavite kvasac, šećer, 2 kašike brašna i malo mleka. Umešajte sastojke tako da se kvasac ,,razbije”.

Smesa treba da bude srednje gustine. Prekrijte krpom i ostavite na toplo mesto i sačekajte neko vreme da ,,nadođe”. Da je gotovo, znaćete kada se na površini smeše pojave ,,balončići”. Dodajte još 2 kašike brašna i proporcionalno tome mleka, opet izmešajte i opet ostavite neko vreme da nadođe.

Sada sledi caka! Dok vam kvasac nadolazi, ostavite margarin na toplom da se polako otapa. Ne treba da ga odmah otopite, nego da maksimalno smekša.

Kada kvasac nadođe, dodajte ostatak mleka i brašna, polako mešajući. Kako budete dodavali sastojke, primetićete da se smeša postepeno formira u testo.

Kada fino umešate (ako postane teško mešati špatulom, pobrašnjavite ruke i njima umešajte), pospite malo brašna po radnoj površini. Stavite jufku na sto i nežno, oklagijom, raširite testo po površini.

Kada uspešno raširite testo (kao na levoj slici), uzmite četvrtinu margarina i razmažite po testu u tankom sloju. Margarin će dodatno zamastiti pogaču i dati joj sočnost, tako da ni posle nekoliko dana neće biti suva i neukusna. Nakon što premažete margarin, jufku složite i vratite u činiju. Malo pouljite jufku i prekrijte krpom, i pustite da odstoji. Što duže bude stajala, više će porasti.

Postupak ponavljati sve dok imate margarina. Ono što ćete primetiti na samom kraju, je da je testo masnije i da testo više ne upija margarin, kao i da ne možete lepo da ga razvijete. Nemojte se brinuti, to je sve u redu. Samo nastavite i, kada potrošite sav margarin, ostavite testo malo duže da odstoji.

Nakon toga, premesite ga još jednom i odokativno, ili uz pomoć vage za merenje, isecite loptice srednje veličine. Na slikama su loptice od 125 grama. Trudite se da loptice budu međusobno jednake. Vaga će vam olakšati posao.

Trudite se da rasporedite loptice tako, da u sredini ostavite jednu koja će biti centralna. Nemojte se brinuti zbog, naizgled, praznog prostora koji ostaje između loptica. Nakon što ih rasporedite, ostavite još malo da ,,stanu”, pa ćete videti kako testo nastavlja da raste. Dok testo raste, uključite rernu na 200 stepeni. Pogača treba da se stavi u rernu na pečenje na 30 minuta.

Po želji možete dodati i morsku so ili susam, i na taj način napraviti malo modeniju verziju ovog kolača.

Savet:

Pogaču je važno staviti u vruću rernu, nikako u hladnu. Već smo rekli da toplota utiče na podizanje kvasca, tako da hladna rerna može da izazove kontraefekat.

Pratite rast pogače u rerni. U trenutku kad ,,zarudi”, odnosno, porumeni, umutite jedno jaje i premažite pogaču. Pazite da temperatura u rerni ne bude previsoka kada dodate jaje, jer ćete dobiti kajganu. Ako želite da izbegnete ovaj rizik, najbolje je umutiti samo žumance.

pogača

I viola! Pogača je gotova! Kada se upraksujete i naučite osnove rada sa brašnom, lako ćete modifikovati recept po svojoj želji i mogućnostima.

Preporučujemo da pročitate:

RešiLako.com

Dipl. filolog i student master akademskih studija književnosti

Slično

Back to top button