Prirodni lekovi se mogu lako prave, a mnogo nude. U nastavku teksta nalaze se prirodne biljke koje su lekovite za mnoge bolesti sa kojima se savremeni čovek bori. Priroda nudi lek, naučite kako da ga koristite!
Savremeno doba, brz način života, okupiranost inovativnijim temama doveli su do udaljavanja čoveka od prirode i zanemarivanja iste. Čovek je najveću grešku načinio upravo time. Priroda ne zahteva puno, ali nudi sve ono što nam je potrebno za zdrav i kvalitetan život. Vratite se prirodi i naučite da živite zdravo.
- Kantarion
Lat. Hypericum perforatum
Zeljasta, višegodišnja biljka izrazito žutih cvetova, raste po livadama, šumama, pasnjacima. Kantarion se koristi kako za spoljašnju, tako i za unutrašnju upotrebu. Posebno je preporučljivo piti ga u zimskim mesecima jer podiže raspoložene.
Čaj od kantariona pomaže kod blažih oblika depresije, ukoliko se koristi redovno (3 šoljice dnevno).
Osim ovoga, pomaže kod problema sa jetrom, a ima i antivirusno i antibakterijsko delovanje. Koristi se osušeni cvet biljke.
U srpskom narodu poznato je kantarionovo ulje koje se koristi spolja kod:
– Posekotina
– Opekotina
– Hemoroida
Za unutrašnju upotrebu primenjuje se kod:
- Bolova u želucu
- Protiv dijareje
- Protiv crevnih parazita
- Problema sa jetrom.
- Kopriva
Lat. Urtica dioica
Kopriva je višegodišnja, zeljasta biljka izduženih i jajastih zelenih listova. Kopriva je jedna od najkorisnijh namernica u lečenju anemije. Listovi koprive bogati su gvožđem, kalcijumom, fosforom, vitaminom C, pa se koristi kao dodatak ishrani.
Čaj od koprive osim za anemiju, koristi se i kod reumatskih tegoba.
- Majčina dušica
Lat. Thymus serpyllum
Majčina dušica poznata je pod različitim narodskim imenima: bakina dušica, meterinka, popovac. Cvetovi su ljubičaste boje i prelepog mirisa. Pomaže u lečenju organa za varenje, ali se koristi I za druge sesteme I bolesti:
- Organi za disanje
- Deluje kod nervnih oboljenja
- Pomaže pri odvikavanju od alkohola
- Kod problema sa mokraćnim putevima
- Pomaže i pri regulaciji mensturacije i infekcija materice
- Takođe se koristi i kod nesanice, anemije i reume.
- Hajdučka trava
lat. Achillea millefolium
Hajdučka trava je višegodišnja, zeljasta biljka. Naziv je dobila jer su njome hajduci zaceljivali rane. Cvetovi su bele boje i cveta od jula do avgusta. Upravo se cvetovi koriste za čaj koji pomaže pri ublažavanju bolova.
Pored toga koristi se i kao antidepresiv, korisna je za lečenje jetre, raznih osipa i čireva.
- Matičnjak
Lat. Melissa officinalis
Matičnjak jevišegodišnja zeljasta biljka zelenih, ovalnih listova. Čaj od matičnjaka koristi se za umirenje, ali i protiv nadimanja.
- Imela
Lat. Viscum album
Imela je mali, okrugli, zeleni grm koji kao poluparazit raste na drvetu. Plodovi su bele bobice koje sadrže lepljivi sok. Njeno lekovito dejstvo je veliko. Koristi se za snižavanje krvnog pritiska, protiv zakrčenja krvnih sudova i vrtoglavice. Koriste se listovi ove biljke, dok je plod (bobice) otrovan, te morate biti obazrivi sa Imelom.
- Šipurak
Lat. Rosa canina
Šupurak je žbunasta biljka iz porodice ruža. Drugi naziv šipurka je divlja ruža. I cvet I plod ove biljke su korisni i imaju lekovito dejstvo. Cvet šipurka koristi se protiv dijareje i grčeva u stomaku, a plod uglavnom kao čajna mešavina, ali i za pravljenje domaćeg soka i dzema.
- Žalfija
Lat. Salvia officinalis
Čaj od Žalfije je korišćen kod upala grla, ždrela, promuklosti, upala unutrašnjih organa, za vaginalna ispiranja, kod tuberkuloznog znojenja, gljivičnih infekcija. Listovi žalfije su korišćeni za čišćenje zuba i desni, a danas se često ekstrakt žalfije dodaje u paste za zube. Primenjuje se i kao začin u kulinarstvu.
Žalfija se primenjuje i za relaksaciju, kod nervoze, napetosti i vrtoglavice. Primenjuje se i kao opšti tonik kod umora, žalfija je sastojak krema protiv različitih infekcija kože i šampona protiv peruti.
- Domaća nana
Lat. Mentha
Skoro da nema dvorišta bez ove biljke. Nana je biljka veoma prijatnog mirisa, a listovi se koriste kao čaj. Lekovito dejstvo Nane ili Mente odnosi se na stomačne tegobe.
- Kamilica
Lat. Matricaria chamomilla
Kamilica je prisutna skoro u svakom domaćinstvu. Veoma je lepog izgleda i prijatnog mirisa. Najlekovitiji su beli cvetovi kamilice koji se koriste u lečenju želudačno-crevnih bolesti – gastritis, nadimanja, kolitis. Spolja se upotrebljava protiv upala kože i sluzokože, za inhalaciju, za infekcije ociju.
Zbog prijatnog mirisa koji relaksira, kamilica je sastavni deo mnogih parfema, sapuna, krema za lice i telo.
- Jagorčevina
Lat. Primula vulgaris
Jagorčevina je biljka vrlo lepih cvetova zbog čega je ljudi često koriste kao dekoraciju, ne obraćajući pažnju na njena lekovita svojstva. Ona je najpoznatija kao prirodni ekspektorans, odnosno lek za iskašljavanje, jer razređuje sekret iz pluća i grla i olakšava njegovo izbacivanje iz organizma. Najčešče služi za izradu pomoćnih lekovitih sredstava za lečenje disajnih puteva, posebno kod dece.
- Broćika
lat. Galium
Smiruje grčeve, pospešuje znojenje i mokrenje. Dobro deluje kod nervnih bolesti, padavice, nervoze. Koristi se kod probavnih smetnji, upale bešike i bubrega, vodene bolesti, ženskih bolesti, obolenja slezine i gušterače, otežanog mokrenja, žutice. Spolja se koristi kod oteklih limfnih žlezda, raka kože, osipa, lišaja, gnojnih izraslina i otvrdnuća.