Naan je tradicionalni indijski pljosnati hleb, pravljen u posebnoj tanduri pećnici. U slučaju da ste ljubitelj indijske kuhinje, sigurni smo da vam ovaj ukusni i jednostavni hlepčić nije promakao. Ako želite da ga napravite u kućnim uslovima, a da, pritom, bude maksimalno sličan originalnom receptu, na pravom ste mestu. U ovom članku ćemo pokazati kako najlakše da donesete dodir Indije u svoj dom.
Naan: staro i tradicionalno indijsko umeće
Reč ,,naan” potiče iz persijskog jezika i znači hleb. Naan je tanak, pljosnati hleb koji se najčešće servira uz tanduri piletinu, takođe tradicionalno indijsko jelo. Oba se prave u posebnoj zemljanoj pećnici (tanduriju), po kom i nose ime. Oba jela su izložena jako visokim temperaturama pećnice, što ćemo pokušati da ,,izimitiramo” u kućnim uslovima. U tanduri peć se testo postavlja bočno, zbog čega vreo vazduh stvara takozvane ,,vazdušne džepove”, koji su i glavna osobina ovog hleba.
Naan je izuzetno sličan onome što se u Grčkoj zove pita hleb, odnosno hlebu u koji se stavlja giros. Razlika između ova dva recepta je minimalna, ali ipak postoji. Osim postojanja tanduri peći, recept za pita hleb je mnogo jednostavniji i zahteva manje sastojaka. Međutim, za bilo koji od ovih hlepčića da se odlučite, nećete pogrešiti.
Naan je lagan, ukusan i možete ga prilagoditi bilo kom jelu. U slučaju da želite svojoj porodici da prireredite tradicionalni indijski ručak, ili, pak, cimerima da iznesete ,,meze” uz utakmicu, ovo je recept koji uz sve ide.
Recept za naan
Od sastojka vam je potrebno:
za hleb:
- 250 gr brašna
- pola kesice kvasca (trećina kockice)
- grčki jogurt (može i obični, ali što gušći)
- 2 kašičice meda
- ulje ili komadic istopljenog maslaca
- prstohvat šećera
- 1 kašičica soli
- 100 ml mlake vode
za premaz:
- 3 kašike maslinovog ulja
- pola kašičice belog luka u prahu (ili svežeg, sitno iseckanog)
- par kapi limunovog soka
- malo peršuna (ako je svež-sitno iseckan, ako je suv, 1 kašičica)
*Ovo je količina koja je korišćena za 9 hlepčića srednje veličine. U slučaju da želite više ili manje hlebova, srazmerno povećajte ili smanjite količinu sastojaka.
Postupak:
U plastičnu činiju stavite kašiku brašna, sipajte kvasac i prstohvat šećera i prelijte sa malo mlake vode. Izmešajte. Ostavite kvasac da fermentiše i ,,nadođe”. Kada vidite da se na vrhu smese hvataju ,,balončići”, dodajte ostatak vode i brašna, postepeno, uz konstantno mešanje.
Važno je da mešate smesu drvenom špatulom, a ne metalnom (kašikom). Razlog tome je što brašno loše reaguje sa metalom i ne može da ,,nadođe” maksimalno, koliko bi inače nadošlo.
Kada promešate sastojke, počnite da dodajete ostale: med, jogurt, ulje/maslac, i, na samom kraju, so. Za razliku od šećera, koji pospešuje rast kvasca, so ga stagnira, zato je važno dodati ga poslednjeg. Dobro umešajte testo i u činiji, i na radnoj površini. Ostavite ga da odstoji.
Što duže testo stoji, to će lepše da se razvlači.
Za to vreme dok testo nadolazi, neophodno je da spremite podlogu za pečenje. Već smo rekli da se naan peče u posebno osmišljenoj tandori pećnici i to na izuzetno visokim temperaturama. Pošto tandori pećnice nisu najčešća pojava u našim krajevima, mi ćemo pokušati da izimitiramo taj postupak.
Prvo, važno je zagrejati ringlu i to na maksimalnoj temperaturi. Stavite tiganj da se i on sa njom zagreva. Da biste sprečili da vam tiganj izgori, neophodno je da radite brzo. Kada počne da se podiže temperatura, nalijte ulje i rasporedite po tiganju. Važno je da ne zakasnite: ulje na vrelom tiganju ne garantuje zabavu, čak može biti i vrlo opasno i stvoriti opekotine.
U slučaju da niste sigurni kako da izvedete ovo, nemojte zagrevati rignlu na najvišoj temperaturi. Biće potrebno malo više vremena za pravljenje naan-a, ali je sigurnost na prvom mestu. Kada rasporedite ulje, uzmite ubrus ili maramicu i pokupite ostatak ulja. Na taj način će se naan peći na plotni, a ne na ulju.
Testo premesite da bi izašao suvišni vazduh iz njega i rasecite ga na jednake loptice. Kada se razvuče, testo treba da bude taman toliko da stane u tiganj. Pri razvlačenju pazite da ne bude predebelo.
Prilikom pečenja je bitno da testo NE PREPEČETE. Sasvim je dovoljno po 3 minuta pečenja na vreloj plotni sa svake strane. Primetićete kako se donja i gornja korica hleba razdvajaju pod uticajem visoke temperature.
Trudite se da, kada odlažete gotov naan hleb, pokrijete tanjir na koji ga stavljate. Na taj način, osim što osiguravate da bude topao, takođe se starate i za to da ga zadržana para održava mekanim.
Ili pre nego što počnete, ili, ako ste skloni vršenju više poslova, tokom pečenja, treba da napravite namaz.
U maslinovo ulje dodajte beli luk i peršun. U slučajuda ove namirnice korisite sveže, važno je da budu sitno iseckane. Ako ih koristite u prahu, nemojte preterati: treba da dobijete tečni premaz, a ne pastu. U slučaju da volite još neko aromatično i začinsko bilje, slobodno možete dodati u namaz. Mogućnosti su bezbrojne.
Čim hlepčić napravite, odmah ga premažite malom količinom ovog obogaćenog ulja. Testo će ga odmah upiti i biće mekano, sočno i ukusno.
Savet
AKO ŽELITE DA DODATNO OBOGATITE NAMAZ, KORISTITE KRUPNU SO UMESTO SITNE.
Za koja sve jela možete koristiti naan:
- kao dodatak uz razne vrste mesa
- kao tortilju za istoimeno jelo ili giros
- kao osnovu za slane palačinke
- kada se izvežbate, možete ga i puniti različitim filovima
Et viola! Vaš jednostavni, brzi, a ukusni hlepčić je gotov. Kada se osnažite u pravljenju ovog jela, možete sami modifikovati recept. Mi smo već zaključili da nam se dopadaju tanje pečeni, skoro hrskavi hlepčići!
Prijatno!