Kako da snizimo povišeni krvni pritisak?
Krvni pritisak je neophodno držati u granicama normale. Pre svega mozemo reci da povišeni krvini pritisak, ili strucnije rečeno – hipertenzija, se može i bez upotrebe lekova rešiti.
Par reči o tome šta je hipertenzija i kako nastaje.
Kako da snizimo povišeni krvni pritisak?
Naše srce pumpa krv svakim svojim otkucajem u arterije, a potiskivanje krvi u krvne sudove pravi talase pritiska koji mogu da se mere kao krvini pritisak. Kada se naše srce skupi ono potiskuje krv u krvne sudove i samim tim krvni pritisak raste. Kada se srce maksimalno skupi tada je najviši pritisak. Imamo gornji i donji krvni pritisak. Gornja vrednost se struzno naziva sistolni a donja vrednost je dijastolni. Visoki pritisak se često uzrocnik moždanog i srčanog udara.
Kako bi snizili krvni pritisak i držali ga u normalu jako je bitno da vodimo računa o našoj ishrani i šta svakodnevno unosimo u svoj organizam, takodje i da fizički budemo aktivni i vodimo racuna o svojoj telesnoj težini jer naša veliki stomak pritiska dijafragmu a dijafragma srce i tamo dolazi do neželjenih faktora. Svakog dana bar po pola sata moze da se izdvoji da se prošeta ili sa se trči kako bi naša se pluća na vazduhu širila.
Važno je da se i unosi kalijum u organizam to mozemo kroz voće i povrće:
- Paradajz
- Slatki kupus
- Sok od pomorandze
- Banane
- Dinje
- Grašak
- Pasulj
- Patlidžan
- Suvo groždje i šljive
Jako je važno i da se pobrine o unosu soli u organizam. Izbagavati preradjenu hranu jer je ona puna natrijuma. Još jedan od saveta je da možete da pijete čaj od hibiskusa koji takodje snižava pritisak.
Zaključak
Vodite računa o svom životu i pažljivi budite sa tim sta unosite u svoj organizam i naravno redovno kontrolišite krvni pritisak.